כתובת

רח' לוי אשכול 2 רעננה

עששת בילדים

עששת היא מחלה זיהומית מדבקת. הפתוגן הכי מקושר אליה הוא (Mutans:  Streptocicci (ms.

מחקרים בעבר הצביעו על כך שתינוק נדבק ב-MS מאימו רק לאחר בקיעת השיניים הנשירות. לאחרונה מדווח על איכלוס MS בפה עוד לפני בקיעת המשנן.

ההעברה יכולה להיות וורטיקלית (מהאם או המטפל הראשי בילד) או הוריזונטלית (בין בני אותו דור, ילדי הכיתה או הגן). ההבנה כי עששת משתייכת לקבוצת המחלות המולטיפקטוריאליות מבהירה כי לא ניתן לפתור אותה באמצעות ניטרול מיקרואורגניזם אחד או באמצעות הגברת עמידות השן. מחלות מורכבות נגרמות עקב אינטראקציות של מספר גנים, תנאים סביבתיים והתנהגות מסכנת. התנהגות מסוכנת כוללת בתוכה הרגלי תזונה וצריכת סוכרים.

ישנה קורלציה נמוכה בין צריכת הסוכרים הכללית לבין הפעילות העששתית. אולם, תדירות גבוה של צריכה, וצורת הסוכר (סוכריות, לכסניות מציצה, חטיפים וכד') הם בעלי פוטנציאל לגרום נזק רב יותר מאשר מוצרים אשר מסולקים במהירות מחלל הפה. ההגנה הטבעית בפה יכולה להתמודד עם יצור חומצה בצריכה בינונית של סוכרים. כאשר הארוחות והחטיפים נצרכים בתדירות גבוהה יש יותר תקופות של הרס מינרל השן ואין תקופות בניית מינרל השן.

עששת עדיין שכיחה בקרב ילדים למרות מאמצים אינטנסיביים באסטרטגיות מניעה.

בקרב 60-90%  מהילדים בגילאי ביה"ס וכן ברוב המבוגרים נמצא עששת. עששת לא מטופלת גורמת לאי נוחות וכאבים משפיעה על העלייה במשקל, גדילה, איכות חיים והתפתחות קוגניטיבית בילדים צעירים.

השליטה בעששת צריכה להתקיים במהלך כל החיים והאבחנה צריכה להיות כבר בשלבים המוקדמים עוד לפני שיש חירור של משטח השן החיצוני. השלב הראשוני במניעה ע"פי ה-American Academy of Pediatric Dentistry  ((AAPD מתחיל בשלב שלפני הלידה וסביבה. זה כולל ייעוץ תזונה לאם בהריון וביסוס Dental Home כבר בשנה הראשונה. השלב הבא הוא טיפול בתוצאות המחלה הכולל טיפול משמר בהתאם לצרכי המטופל, היקף המחלה, רמת התפתחות, הבנת המטופל ורמת שיתוף הפעולה שלו/ה, תוך שימוש בטכניקות התנהגותיות, סדציה או הרדמה כללית.

דילוג לתוכן