כתובת

רח' לוי אשכול 2 רעננה

ניהול התנהגותי של טיפולי שיניים לילדים

רפואת שיניים לילדים מנסה ליצור רושם חיובי אצל ילדים בעקבות ביקור אצל רופא שיניים. כדי להשיג מטרה זו פותחו טכניקות תקשורתיות ותרופתיות מתקדמות.
המשמעות של ניהול התנהגות היא מכלול האינטרקציות המערבות את רופא השיניים וצוות המרפאה, המטופל וההורה שמכוונות לתקשורת וחינוך. מטרתו היא להקל על פחד וחרדה תוך קידום הבנה של הצורך בשמירה על בריאות הפה והתהליך שבו הוא מושג.
הדרכת התנהגות מוצלחת מאפשרת לצוות המרפאה  לבצע טיפול איכותי, בטוח ויעיל, ולטפח יחס חיובי בילד. זה לא יישום של טכניקות בודדות שנוצרו כדי "להתמודד" עם ילדים, אלא שיטה מקיפה, רציפה שנועדה לפתח ולטפח את הקשר בין מטופל ורופא, שבסופו של דבר בונה אמון ומקטינה את הפחד והחרדה.
ניהול תקשורתי כולל שורה של טכניקות, בכללם טכניקות ספציפיות של tell-show-do (להראות לילד מה כוונתך לפני כל טיפול או שימוש במכשיר), שליטה קולית, תקשורת לא מילולית (מגע מתאים, יציבה, הבעות פנים, ושפת גוף), חיזוקים חיוביים, והסחת דעת. מרבית הילדים יכולים להיות מנוהלים בצורה יעילה, תוך שימוש בטכניקות שתוארו. מדי פעם יש ילדים הדורשים טכניקות מתקדמות יותר. טכניקות ניהול ההתנהגות המתקדמות כוללות ריסון ((protective stabilization, סדציה, והרדמה כללית.

אחת ההתמודדויות של רופ"ש היא עם נושא הכאב והחרדה של המטופל. יש לשקול סדציה במטופלים שאינם יכולים לקבל טיפול שיניים מסיבות של גיל, מצב נפשי, פיזי, או מצב רפואי

.

אלה כלים שנלמדים במהלך התמחות של רפואת שיניים לילדים וחשובים מאוד לביצוע טיפול תקין וחוויה חיובית,  הכולל כמובן השלכות גם להתנהגות בגיל המבוגר.

דילוג לתוכן