כתובת

רח' לוי אשכול 2 רעננה

טיפולי שיניים בסדציה

טיפולי שיניים בגז צחוק

סוגי סדציה :

סדציה הכרתית
"סדציה הכרתית"
 – שינוי הפיך ומבוקר של מצב ההכרה באמצעים תרופתיים, כאשר המטופל שומר על רפלקסים חיוניים ופוקח עיניים לקריאת שמו או למגע- יד.
מטרות:
1. מתן טיפול איכותי

2. להפחית הפרעות התנהגותיות

3. להשרות תגובה פסיכולוגית חיובית

4.לשמור על בטיחות המטופל

5. החזרת המטופל למצב הפיסיולוגי הראשוני.
ניתן לשלב בין תרופות. בצורה זו ניתן להשיג מינוני סדציה, שיכוך כאב, אמנזיה (אובדן זיכרון הטיפול)  טובים עם מינימום תופעות לוואי. הרעיון הוא שהשילוב מעלה יעילות של תרופה מסויימת  ומאפשר לתת אותה במינון נמוך יותר (20-50% פחות) ומקטין תופעות לוואי 

סוגי תרופות שבשימוש

אטרקס (Hydroxyzine) – תרופה אנטיהיסטמינית (לטיפול באלרגיות) בעל אפקט סדטיבי בטוח. (בהתוויות התרופה משמש לטיפול במתח וחרדה קלה עד בינונית. סדציה היא חלק מתופעות הלוואי של התרופה).
אטרקס נספגת דרך מערכת העיכול, וההשפעה מתחילה תוך 30 דקות. שיא ההשפעה מגיע לאחר שעתיים ממתן דרך הפה, ומתפוגגת לאחר 6 שעות. התרופה מפורקת ע"י הכבד ומופרשת בשתן. 
אחד ממאפייני התרופה היא יכולתה לדכא תגובות מוגזמות לגירויים שונים, ללא עימעום (Fade) יכולת התפיסה של הילד. תופעות הלוואי נדירות. תופעת הלוואי הנפוצה היא נמנום חולף או עייפות וחולשה, אולם אטרקס לא משרה שינה אמיתית. תופעת לוואי זו רצויה ברפואת שיניים. הילד בהכרה מלאה לגירויים שגורמים, בד"כ לחרדה, אך מגיב באופן מבוקר ומאוזן .

שימוש באטרקס הוא בטוח מאוד ונעשה בו שימוש רב במרפאות מומחים לילדים

גז צחוק – נייטרוס אוקסיד N2O – זהו גז חסר צבע או ריח, בעל טעם מתקתק, המדכא את מערכת העצבים המרכזית וגורם לתחושת אופוריה, הפחתת חרדה וכאב. השימוש בגז צחוק מסייע לילדים רבים להתמודד עם סיטואציות מלחיצות. סף הכאב ורגשות קשורים זה בזה. ילד חרד, מתוח ופוחד הוא בעל סף כאב נמוך. אחת מהמטרות להסיר כאב במהלך הטיפול. לכן חשוב להקטין את רמות החרדה. שימוש בגז מסייע להורדת רמות החרדה, וע"י כך מעלה את סף הכאב. נייטרוס מעלה את היעילות של תרופות סדטיביות והיפנוטיות.  הגז נספג במהירות דרך הריאות וגורם לתחילת פעילות והתאוששות מהירים (2-3 דקות). היתרון בשימוש בו הוא היכולת לבצע שינויים במינון ולבטל במהירות את השפעתו.

דר שירלי עושה שימוש בגז צחוק עם מסכות בריח תות….

דילוג לתוכן